Handball club Zlín

        

Házená patří neodmyslitelně ke Zlínu. A to již od roku 1921, kdy byl položen základ dnešního házenkářského klubu, který navíc jako jeden z mála vydržel až do současné doby dvousložkový - vedle sebe pod jednou značkou působí mužské i ženské týmy.

 

Konec 40. a začátek 50. let byl ve znamení soupeření třech podobných házenkářských her. Byla to házená podle národních pravidel (česká házená) a dále podle mezinárodních pravidel házená o sedmi a o jedenácti hráčích. Ve Zlíně si hráči vyzkoušeli házenou podle mezinárodních pravidel (o sedmi hráčích) v roce 1947, trvale pak přešla zlínská házená na tato mezinárodní pravidla v roce 1949. V roce 1950 absolvoval tým mužů svou první oficiální celostátní prvoligovou soutěž a obsadil mezi dvanácti účastníky bronzovou příčku. Ženy postoupily do celostátní prvoligové soutěže až v roce 1970 a na konci sezony 1970/1971 se děvčata radovala z 6. místa mezi dvanácti účastníky. V následujícím období se zlínské házenkářky vypracovaly mezi špičku a hned několikrát získaly titul: konkrétně v letech 1974, 1977, 1995, 1996 a 2005.

 

Postupně vznikaly ve zlínském klubu celky dalších kategorií a dnes pyramida týmů v obou složkách začíná mladším žactvem a přes starší žactvo, mladší dorost a starší dorost a končí týmy dospělých – v letošní sezóně zastoupených v nejvyšších soutěžích.

 

O házenkářský potěr, tedy o kategorii přípravky a mini házené, se velmi dobře stará druhý házenkářský klub HC Junior Zlín. Tento ryze mládežnický klub byl před dvaceti lety založen při 17. ZŠ na Jižních svazích a úzce spolupracuje s HC Zlín. V současné době klub začal spolupracovat i s dalšími základními školami v rámci projektu Házená do škol.

 

O turnaji HOLIDAY CUP

 

Letošní připravovaný ročník bude již ročníkem šesnáctým. Tento tradiční mezinárodní žákovský turnaj umožňuje žákyním zajímavou herní konfrontaci v období letní přípravy, nabízí možnost navázat v době vrcholících prázdnin nové kontakty, poznat nové kamarádky, užít si nejen házenou, ale i super letní dny ve Zlíně.